Projeler

BARMEK MOBİL SANTRAL - KIRIKKALE

Kırıkkale'de bulunan Barmek'e ait Mobil Santralin Jeneratör ünitelerinden biri arızaya geçerek devre dışı kalmış ve acilen değiştirilmesi zorunluluğu doğmuştu.
Garanti Kapsamında olmasından dolayı sorumluluk üretici firma Wartsila OY - Finlandiya Üzerindeydi.

Firma ile yapılan görüşmeler operasyona yönelik hazırlanan ön rapor ve işlem çizimlerinin sunulması neticesinde Barmek'in de onayı ile malzemenin değiştirilmesine yönelik komple operasyonun firmamız tarafından yapılması konusunda mutabakata varılmış ve malzeme gümrüğe gelmeden hazırlıklara başlanmıştır.

Operasyona ait Komple sigortalama işlemi de CKV'ye bırakıldığından 2 milyon USD bedel üzerinden saha, tesisin çalışan bölümü, ekipman, malzeme ve çalışacak personel azami bedeller üzerinden özel sigorta kapsamına alınarak gerekli güvence sağlanmıştır. Ayrıca, operasyonun yapılacağı saha çimlendirilmiş olduğundan Barmek sahayı aynı şekilde teslim almak istemiştir. Malzeme ankara gümrüğüne gelmeden bir gün önce vincimizin duracağı saha zemini gerekli işlemlerden geçirilerek (Hafriyat, Mıcır serilmesi, Silindirle sıkıştırma) kullanıma uygun hale getirilmiştir. Operasyon için öngörülen süre 7 saattir.

Diğer taraftan değiştirme işlemi için daha önceden belirlenen yerdeki çatı kaplamaları kaldırılarak jenaratörün geçebileceği kesitler serbest duruma getirilmiştir. Operasyondaki en kritik konu vinç operatörünün binanın içini görmemesinden dolayı saplamaların üzerine oturtulacak olan yeni jenaratörün yanal hareketlerinden dolayı oluşabilecek hasarlardı.Ancak operasyonun dikkatli bir şekilde yürütülmesi bina içi ve vinç arasında telsiz bağlantısı ile sürekli irtibat kurulması CKV nin ve personelinin deneyimi herhangi bir aksiliğe yer vermeden ve hasarsız olarak opeasyonun tamamlanması sağlanmıştır. Komple operasyon sabah saat: 09:00 'da başlamış ve 15:45 de tamamlanmıştır. Bu konuda , hem işveren Wartsila hem Barmek, CKV'ye Teşekkürlerini ve takdirlerini iletmişlerdir. Daha sonra saha yeniden düzenlenerek barmek'e çimlendirilmiş olarak teslim edilmiştir.