Projeler

İSDEMİR - HAVA AYRIŞTIRMA FABRİKASI

Proje kapsamında gerekli olan ve sürekli kullanılan mobil ve kamyon üstü vinçleri Ekon ve Air Liquide ‘nin hizmetine veren CKV, Özellikle Cold Box montajı için gerekli olan mühendislik ve saha hizmetlerini sağlamış, ringing planlarını hazırlamış ve bu işi yapacak kapasitedeki vinçleride temin etmiştir.

Bu Operasyonda kullanılan vinçler Liebherr; LTM1800 ve LTM1220 olarak belirlenmiştir.

Cold Box Montajında 4 parçadan oluşan ana proses kolonlarına ilave olarak 1 adet eşanjör ve cold box kulesinin dış kılıfını oluşturan parçalar ve kuleyi tamamlayan üst kapak yer almıştır.

Bütün Parçaların Yerleştirilmesi belirli bir hassasiyet ve dikkat gerektirmekteydi ancak özellikle, 2nci kademeye (zeminden 30 metre yukarıya) konması gereken 1 adet ana proses kolonu (44m./54 ton) jeneratör binası ile proses kolonu arasına yerleşmesi gereken eşanjör (6x6m., 16m., 80 ton) üst kılıfı oluşturan 2 parça halindeki ring beheri (8m çapında, 30m. Ve 45 ton) en kritik parçalar olarak projede yer almaktaydı.

İşin başlamasından önce yapılan ön incelemeler, operasyon yerinin görülmesini takiben ; operasyonu adım adım tanımlayan “ringing planları” CKV tarafından hazırlanarak ilgili firmalara iletilmiş ve yapılan kısa bir değerlendirme toplantısını takiben onaylar alınarak işleme başlanmıştır.

Doğru ekipmanlar ve makine seçimi, saha ekibinin deneyimli olması ve disiplinli çalışma ile, bütün parçalar (hava koşulları dikkate alınarak); 7 gün içinde yerlerine yerleştirilmiş hata ve aksaklık oluşmadan işlemler tamamlanmıştır.